Žinios1.lt - Šilutės krašto žinios
gruodžio 1 d., antradienis

Dalintis Facebook'eŠilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai: „Jei negalėtume, tokio darbo nedirbtume“

2013-02-12 08:16:03, Saulina Jokubauskaitė
Narų specialusis automobilis.
Narų specialusis automobilis.

Ugniagesiai gelbėtojai ne tik gesina gaisrus, bet atlieka ir gelbėjimo darbus, pavyzdžiui, po avarijų traukia nelaimėlius iš automobilių, dirba likviduojant chemines avarijas, budi sprogmenų nukenksminimo vietose, ieško skenduolių, gelbsti ketinančiuosius nutraukti sau gyvybę. Šie vyrai, vedami kilnaus devizo „Artimui pagalba, Dievui garbė“, skuba gesinti gaisrų ir gelbėti gyvybių. Todėl nenuostabu, jog ši profesija yra susijusi su rizika ir pavojumi gyvybei (ugnis, aukštis). Be to, tai fiziškai sunkus darbas - išimtinai vyriška profesija. Tačiau, pasak Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesių gelbėtojų, anksčiau čia yra dirbusios ir moterys – dispečerės. 

Atvažiavęs į gaisrą, bet kuris ugniagesys eina ten - iš kur visi bėga. Šiuo metu Lietuvos visuomenė iš visų valstybinių institucijų labiausiai pasitiki ugniagesiais gelbėtojais, tačiau toks aukštas žmonių pasitikėjimo lygis, sudėtingas, atsakingas ir sunkus ugniagesių gelbėtojų darbas visiškai nesiderina su darbdavių požiūriu į juos, jų darbo sąlygas ir užmokesčiu. 
 
Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (toliau – PGT) viršininkas, operacijų vadovas Rimantas Mačijauskas papasakojo, kad vien šiemet iki vasario 1 dienos rajone įvyko 24 gaisrai (pernai tokiu laiku – 16): degė 7 gyvenamieji pastatai, 4 tvartai. Per pirmąjį šių metų mėnesį užregistruoti 29 gelbėjimo darbai: 18 – potvynio zonose (ugniagesiai gelbėtojai vežė medikamentus, maistą), kiti – eismo įvykiuose.
 
Specialios žirklės, kuriomis karpo sumaitotus automobilius.
Specialios žirklės, kuriomis karpo sumaitotus automobilius.
Ugniagesių gelbėtojų kasdienybė
 
Kalbinti Šilutės ugniagesiai gelbėtojai noriai sutiko papasakoti apie savo kasdienybę.
 
Ugniagesio gelbėtojo darbo laikas – 24 valandos. Ir jei kas vis dar mano, kad šie vyrai darbo metu „miega“, -  labai klysta. 
 
Ant vyrų pečių guli ne tik mūsų rajono gyventojų saugumas ir rūpestis juo, bet tuo pačiu – jie atsakingi ir už PGT techniką. Ugniagesiai gelbėtojai, turėdami laisvo laiko, patys šią techniką ir remontuoja. Taip pat PGT patalpose dažnai vyksta įvairūs užsiėmimai, mokymai.
 
„Ugniagesiui gelbėtojui privalo turėti tvirtas psichologines žinias. Reikia perlipti save ir visuomet išlikti budriu, greitai reaguojančiu bei šaltakraujišku“, - pasakojo R. Mačijauskas. Juk ne paslaptis, kad atvykę prie gaisro židinio ar į eismo įvykio nelaimę, vyrai turi operatyviai reaguoti, nors būna ir labai skaudžių bei tragiškų vaizdų. 
 
Pasitaiko, kad gaisrininkams gelbėtojams tenka važiuoti ir gelbėti nelaimėlį, kuris nori pats prieš save pakelti ranką. Tuomet reikia labai subtilių ir tvirtų psichologinių žinių. Norintįjį nusižudyti reikia paveikti žodžiu, su juo bendrauti, atkalbėti, įtikinti, kad tai, ką jis nori padaryti, nėra išeities būdas ar problemos išsprendimas.
 
Jau 15 metų PGT ugniagesiu gelbėtoju dirbantis Virginijus Ivonas pasakojo, kad yra tekę net du kartus nuo to paties namo stogo gelbėti savižudį. Abu atvejai baigėsi laimingai. „Būna ir taip, kad imamės gudrybių. Visaip bandome prisivilioti, prisitaikyti, išklausyti, išpildyti norus. Yra tekę ir cigaretėmis pavaišinti...“, - pasakojo V. Ivonas.
 
Visaip būna. Skausmingas, nepavykusias akimirkas vyrai pasidalina tarpusavyje. Grįžę iš įvykio vietos susėda, pasikalba, išgyvena.
 
Šiandien Šilutės PGT dirba trys profesionalūs narai, kurie vyksta gelbėti skenduolių. Pernai buvo trys tokie atvejai. Žinoma, skendimo nelaimės dažniausiai įvyksta vasaros metu, todėl šiemet dar galime džiaugtis, kad jų neturėjome.
 
Pamainos vadas Vidas Šveikauskas, PGT dirbantis 19 metų, noriai aprodė ir pristatė ugniagesių gelbėtojų techniką.  
 
Šiandien Šilutės PGT turi 2 europinius, 3 Rytų šalyje pagamintus automobilius bei amfibiją. Pastaroji stovi kieme, nes kol kas neturi sau tinkamo garažo - yra didelių gabaritų.
 
Gaisrinė autocisterna - mašina visagalė.
Gaisrinė autocisterna - mašina visagalė.
Ugniagesiai gelbėtojai parodė ir specialiąją gaisrinę autocisterną, kurią juokaudami pavadinome mašina visagale. Tai – „Renault Midlum“. Šioje pagrindinėje ugniagesių gelbėtojų  mašinoje yra sudėti ne tik gaisrui gesinti reikalingi reikmenys, bet ir speciali įranga, kuria galima likviduoti, surinkti gyvsidabrį, naftos produktus. Taip pat vyrai aprodė ir pagrindinius įrankius, su kuriais jie darbuojasi eismo nelaimėje: specialiąsias žirkles, siurblį, plėstuvus, grandines.
 
Bevaikščiojant po Šilutės PGT teritoriją pirmiausia gerą įspūdį paliko šiltas bendravimas ir šypsenos ugniagesių gelbėtojų veiduose.
 
Vyrai, kurie vos ne kasdien susiduria su žmonių skausmu, nelaimės išgyvenimu, pasirengę visuomet nuoširdžiai padėti. 
 
„Jei negalėtume, tokio darbo nedirbtume“, - pasakė vienas iš Šilutės PGT ugniagesių gelbėtojų.
 

Gaisrininko apranga.Amfibija.Virginijus Ivonas pasakojo, kad yra tekę net du kartus nuo to paties namo stogo gelbėti savižudį.Reikia perlipti save ir visuomet išlikti budriu, greitai reaguojančiu bei šaltakraujišku“, - pasakojo R. Mačijauskas.Pamainos vadas Vidas Šveikauskas, PGT dirbantis 19 metų, noriai aprodė ir pristatė ugniagesių gelbėtojų techniką.
Griežtai draudžiama "Žinios1" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.

Komentarai

Dėmesio! Jūs skaitote komentarų skiltį. Komentarus rašo Žinios1 skaitytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami. Komentarų turinys neatspindi Žinios1 redakcijos nuomonės. Redakcija už komentarų turinį neatsako.
Simas2013-02-13
Tikrieji mūsų didvyriai..Mmm:)
taip2013-02-12
pristatom kaip didvyrius, bet alga mokam kaip ubagam

Automobilių skelbimai

Naujienų prenumerata

Norite gauti mūsų naujienlaiškį su aktualiausiomis Šilutės krašto naujienomis?

Sveikinimai, padėkos, užuojautos

Orai Šilutėje

Orai Šilutėje

Valiutų skaičiuoklė

Atnaujinama

Apklausa

Ar pritariate, kad 2015 m. Laisvės premija turėtų būti skirta V. Landsbergiui?
Pritariu
Nepritariu
Yra vertesnių kandidatų
Neturiu nuomonės

Mes Facebook'e